Președintele Indoneziei, Joko Widodo, alias Jokowi, a anunțat noua componență a cabinetului său format din 13 miniștri. Este pentru a doua oară în timpul mandatului lui Widodo când acesta remaniază componența guvernamentală.
Noul cabinet al Indoneziei se va reuni pentru prima dată pe data de 1 august 2016, după ce președintele Joko Widodo a învestit în funcție cei 13 miniștri pe data de 27 iulie. Alegerile lui Jokowi au stârnit reacții controversate, în special în rândurile opiniei publice, care consideră că președintele Indoneziei s-a pronunțat mai degrabă pe considerente politice în numirea miniștrilor, în dauna promisiunilor acestuia cu privire la investituri pe criterii strict profesionale. Cele mai vehemente reacții au fost centrate în jurul numirii lui Ryamizard Ryacudu în fruntea Ministerului Apărării; un fost demnitar de rang înalt al armatei care are o reputație negativă în ceea ce privește respectarea drepturilor omului. Ryacudu este un apropiat al lui Megawati Sukarnoputri, prima fiică a lui Sukarno, fostă președintă a Indoneziei și actuală lideră Partidului Democrat Indonezian al Luptei, partid al cărui membru este și actualul președinte al Indoneziei, Joko Widodo.
Acest cabinet este caracterizat de un compromis evident, spun analiștii: o combinație între profesioniști în anumite domenii și persoane numite pe criterii politice. Din totalul de 34 de funcții, în noua formulă, 8 sunt ocupate de către femei, printre care și actuala ambasadoare a Indoneziei în Regatul Țărilor de Jos, Retno Lastari Marsudi. 18 din cei 34 sunt tehnocrați, iar restul funcțiilor au fost distribuite unor membri ai celor 4 partide politice care l-au sprijinit pe Joko Widodo în cursa prezidențială, acum doi ani. În funcțiile cele mai importante au fost aleși următorii: Luhut Pandjaitan la Ministerul Afacerilor Maritime; Sri Mulyani devine Ministrul Finanțelor și Asman Abnur devine Ministrul Reformei. Cu acest cabinet, Jokowi este determinat să abordeze și eventual să soluționeze cele mai severe probleme cu care se confruntă astăzi Indonezia și anume sărăcia și provocările lansate de competitivitatea la nivel global.
Indonezia este o republică prezidențială, datând din 17 august 1945, data în care Indonezia și-a proclamat independența față de Regatul Țărilor de Jos. Majoritatea deciziilor sunt luate de către președinte, iar scopul Parlamentului în această formă de guvernare este pur legislativ. Parlamentul Indoneziei este compus din două camere și anume: Adunarea Consultativă a Poporului (Senat) și Consiliul Reprezentativ al Poporului (Camera Deputaților) care are 560 de locuri; cel mai mare partid parlamentar este Partidul Democrat Indonezian al Luptei, care deține 109 locuri.





Comenteaza